سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آموزش عکاسی از ماهگرد نوزاد

فاصله بین تولد تا یک سالگی نوزادان، شیرین‎ترین و خاص‎ترین روزهای زندگی هر پدر و مادری‎ست. البته این لحظات با سرعتی باور نکردنی سپری می‎شود و خاطراتی محو اما به یادماندنی برای پدر و مادر به جا می‎گذارد. به جرئت می‎توانیم بگوییم رشد و تغییرات ظاهری نوزاد در این فاصله زمانی، روزانه است! شما به عنوان کسی که همیشه همراه او بوده‎اید، شاید متوجه رویداد برخی از این تغییرات نشوید، ولی دوستان و بستگان شما به خوبی آن را حس کرده و عمیقا درک می‎کنند. هر ماهی که به سن نوزادان افزوده می‎شود، اندام‎های بدن و ویژگی‎هایی مثل رنگ مو و چشم آن‎ها را از این رو به آن رو می‎کند.
قطعا در این روزها دیگر به خاطر سپردن این لحظات کافی نیست؛ در این شرایط است که عکس‎ها به کمک شما می‎آیند؛ اگر بتوانید به گونه‎ای برنامه ریزی کنید که به طور هفتگی یا دست کم ماهانه (عکاسی از ماهگرد نوزاد) از نخستین سال حضور فرزندتان در خانواده عکاسی کنید، این تغییرات و رشد سریع نوزاد پس از یک سال برایتان ملموس‎تر خواهد بود و عمیقا شما را به وجد خواهد آورد. عکاسی از نوزاد به صورت ماهانه فوت و فن های مخصوص خود را دارد که در این مقاله با این مختصری از آن‎ها آشنا می‎شوید.
اگر تا به حال تجربه عکاسی از کودک را نداشته‎اید، بهتر است مقاله 15 نکته کلیدی برای عکاسی از کودک را مطالعه کنید و مختصری با این حوزه آشنا شوید.

ژست های عکاسی از ماهگرد نوزاد

با این نوع عکاسی که به آن اصطلاحا عکاسی از ماهگرد نوزاد گفته می‎شود، با یک تیر دو نشان را بزنید؛ علاوه بر ثبت خاطرات خود، برای فرزندتان نیز زندگی نامه‎ای مصور ایجاد خواهید کرد که قطعا محبت و توجه شما نسبت به او را ثابت می‎کند.

پیش از آن که به موضوع اصلی مقاله بپردازیم، خوب است با روحیات و رفتارهای نوزاد در ماه‎های آغازین زندگی خود بیشتر آشنا شویم.

عکاسی نخستین ماهگرد نوزاد:

حتی اگر قصد ندارید که به صورت منظم ماه به ماه این کار را انجام دهید، به نخستین ماهگرد نوزاد توجه ویژه‎ای داشته باشید. فرزند شما در این برهه از زندگی خود هنوز شناختی از محیط اطراف خود ندارد و هر حرکت او تلاشی برای برقراری ارتباط با چیزهایی است که می‎بیند. مثلا صداهایی برای جلب توجه شما ایجاد می‎کند و به نوازش، ماساژ و بوسیده شدن اشتیاق نشان می‎دهد.

عکاسی دومین ماهگرد نوزاد:

نوزاد شما در این مرحله از زندگی خود با معنای لبخند به خوبی آشنا شده‎است. علاوه بر آن، قدرت بدنی نوزاد در حال افزایش است و احتمالا می‎تواند سر خود را برای چند لحظه بالا بگیرد که این موضوع سوژه داغی برای عکاسی از ماهگرد نوزاد است.

عکاسی از دومین ماهگرد نوزاد

عکاسی از سومین ماهگرد نوزاد:

نوزاد با گذر از سومین ماه زندگی خود، کم‎کم با خزیدن آشنا می‎شود و شما می‎توانید این قدم بزرگ او را به عنوان اولین موفقیت‎اش به تصویر بکشید. در این مرحله نوزاد آمادگی کشف مسائل پیچیده‎تری را دارد؛ پس با او صحبت کنید و برای او آواز بخوانید. بهتر است نوزاد در همین سن به ارتباط با غریبه‎ها هم عادت کند و شما هم از فرصت استفاده کرده و ارتباط جمعی او را ثبت کنید.

عکاسی از سومین ماهگرد نوزاد

عکاسی از چهارمین ماهگرد نوزاد:

در این مرحله، به مراتب با چالش‎های ساده‎تری روبه‎رو هستید. نوزاد در این سن کمی می‎چرخد، می‎غلتد و پدر و مادر خود را به خوبی می‎شناسد و واکنش‎های هیجانی‎اش به حضور پدر و مادر برای عکاسی ماهانه از نوزاد محشر است.

عکاسی از چهارمین ماهگرد نوزاد

عکاسی از پنجمین ماهگرد نوزاد:

حالا می‎توانیم بگوییم نوزاد بزرگ‎تر شده‌است. در این سن وعده‎های غذایی کمتری دارد، به تنهایی با اسباب بازی یا هر وسیله دیگری سرگرم می‎شود و با تکیه بر خود می‎نشیند. پس در محیط آتلیه به والدین و مخصوصا نوزاد سخت نخواهد گذشت و با تلفیق نوزاد با عروسک‎ها و دکورهای آتلیه‎ای تصویر نابی خلق خواهد شد.

عکاسی از پنج ماهگی نوزاد

عکاسی از ششمین ماهگرد نوزاد:

شش ماهگی هم از آن زمان‎هایی است که ثبت کردن خاطرات آن واقعا ارزشش را دارد. با همین سرعت نیمی از یک سال با همه تجربه‎ها و شیرینی‎ها سپری شد. ذهن نوزاد در این سن بیشتر بر رشد احساسات خود تمرکز دارد؛ همچنین مهارت‎های ارتباطی نوزاد بهبود پیدا می‎کند. حالا دیگر نوزاد نسبت به اسم خود حساس است و می‎تواند منبع تولید صداها را با چشم دنبال کند. از همین خصوصیت به ظاهر ساده استفاده کنید واکنش نوزاد را در مقابل صدا شدن نامش به تصویر بکشید! احتمالا می‎خندد و شما را ذوق‌زده خواهد کرد. حالا تصور کنید وقتی بزرگ‎تر شد با دیدن این تصویر از خودش، چه حسی خواهد داشت؟

عکاسی از ماهگرد نوزاد در منزل

عکاسی از هفتمین ماهگرد نوزاد:

با شروع این ماه، نوزاد حرکاتی مثل سلام کردن، خداحافظی و بوس فرستادن با بدن را یاد می‎گیرد. در این سن دلبستگی‎هایی را در فرزند خود مشاهده می‎کنید؛ مثلا آن‎ها دوست دارند که بعضی از اسباب‎بازی‎های خود را همه جا به همراه داشته باشند. عضلات نوزاد تا حدودی قوی‎تر شده‎است و می‎تواند با کمک کسی روی پاهای خود بایستد. پس می‎توانید در تصاویری که از نوزادان این سن ثبت می‎کنید، پدر و مادر او را هم در قاب تصویر جای دهید. این کار علاوه بر نشان دادن حمایت و توجه خانواده در تصویر، ایمنی نوزاد را نیز تضمین می کند.

این فرمول را به خاطر داشته باشید که قاب‎های خانوادگی همیشه طرفدار داشته‎اند.

عکاسی از هشتمین ماهگرد نوزاد:

هشت ماهگی یعنی نهایت شیطنت با چاشنی خرابکاری. ولی اگر از دید یک عکاس به آن نگاه کنید، یعنی هیجان انگیزترین زمان برای عکاسی! عجیب اما واقعی!
حالا نوزاد با دانش بیشتری نسبت به اشیا با آن‎ها ارتباط برقرار می‎کند و اسباب‎بازی‎های خود را به دسته‎های مختلفی تقسیم بندی می‎کند و بعضی بازی‎های ساده یاد می‎گیرد. بازی “دالی موشه” در فرایند عکاسی از ماهگرد نوزاد برای شما بسیار کاربردی است؛ زیرا عمیقا باعث خنده و هیجان نوزاد هشت ماهه می‎شود. شاید هم یکی دو تا مروارید سفید درون دهان کودکتان باشد که با خنده‎اش را جذاب‎تر کند!

عکاسی از هشت ماهگی نوزاد با مادر

عکاسی از نهمین ماهگرد نوزاد:

پیش از آنکه نوزاد شما شروع به راه رفتن کند، نه ماهگی فرزندتان شاید خسارت‎های مالی کوچکی برای شما داشته باشد؛ زیرا در این سن هیچ چیزی برای او جذاب‎تر از پرت کردن، انداختن و ضربه زدن به اشیا نیست. علت انجام این کار هم فقط شناخت بیشتر ویژگی‎های اشیا است. همچنین یک نوزاد نه ماهه اگر بتواند با دست خود جایی را بچسبد، شاید افتخار دیدن چندین قدم کوتاه هم نصیب شما کند که نور علی نور است. برای کمک کردن در این کار با او “تاتی بازی” کنید و از عکاس محترمتان بخواهید هنرنمایی‎های نه ماهگی فرزندان را هنرمندانه به تصویر بکشد.

آتلیه برای عکاسی از ماهگرد نوزاد

 

 

عکاسی از دهمین ماهگرد نوزاد:

مهم‎ترین پیشرفتی که نوزاد در ده ماهگی به دست می‎آورد، توانایی مرور خاطرات و به طور کلی بهبود وضعیت حافظه می‎باشد. چگونگی سپری شدن این مرحله نیز بر شخصیت کودک در آینده بسیار تاثیرگذار است. نوزاد در این زمان هر چه بیشتر به توجه شما نیاز دارد؛ شما با انجام بازی‎هایی مثل خانه‎سازی و پازل‎ها علاوه بر وقت گذارندن با فرزندتان، این اسباب بازی‎ها را به بهترین دکور صحنه عکاسی از نوزادان ده ماهه تبدیل کنید. این سبک عکاسی علاوه بر اینکه رشد ذهنی کودک را به تصویر می‎کشد، خاطرات وسایل بازی کودک را هم برای همیشه زنده نگه می‎دارد.

آتلیه خوب برای عکاسی از ماهگرد نوزاد

عکاسی از یازدهمین ماهگرد نوزاد:

در این زمان فرزندتان آهسته آهسته به پایان دوران نوزادی نزدیک می‎شود. حالا او به راحتی می‎نشیند، شاید با خزیدن بتواند از پله ها بالا برود و شما را به دردسر بیاندازد، بدون تکیه‎گاه هنگام ایستادن تعادل خود را حفظ می‎کند و چندین گام کوچک برمی‎دارد. همینطور آن‎ها در این سن به دنبال کشف قابلیت‎های انگشتان خود هستند و البته با دنیایی از غذاهای جدید رو‎به‎رو شده‎اند. به عنوان یک عکاس به شما توصیه می‎کنیم که ثبت لحظاتی که نوزادان با دست در حال مزه مزه کردن غذا هستند را از دست ندهید. حتی ریختن غذا روی لباس و سر و صورت کثیف کودک هم سوژه نبی برای ماهگرد یازدهم اوست.

عکاسی از ماهگرد نوزاد

عکاسی دوازدهمین ماهگرد نوزاد و جشن تولد یک سالگی:

عکاسی از جشن تولد یک سالگی را هم که به هیچ وجه نباید از دست داد و ایده‎های خلاقانه‎ای هم برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه به آن‎ها خواهیم پرداخت. اکثر نوزادان با رسیدن به این سن به خوبی راه می‎روند. این سن بهترین زمان برای علاقه‎مند کردن آن‎ها به کتاب است؛ نگاه کردن به تصاویر کتاب هم برای افزایش هوش آن‎ها و دوست شدن با کتاب‎های مهم‎تر در آینده کافی است.

عکاسی از تولد یک سالگی کودک

ایده هایی برای عکاسی از ماهگرد نوزاد

حالا دیگر در این که عکاسی ماهانه از نوزاد ضرورت دارد حرفی نیست. قطعا جزئیات این فرایند ثبت خاطره تا حد زیادی به سلیقه پدر و مادر نوزاد مربوط می‎شود، ولی شما به عنوان یک عکاس حرفه‎ای باید همیشه گزینه‎هایی داغ و متفاوت روی میز داشته باشید که کمی خلاقانه‎تر و منحصربفردتر باشد. ما در ادامه به شما چند ژست برای عکاسی از ماهگرد نوزاد پیشنهاد می‎دهیم و گپ و گفت مفصلی در رابطه با عناصری خواهیم داشت که می‎توانید در طراحی صحنه به کار ببرید. در واقع مسئولیت عکاس نوزاد و به طور کلی مجموعه آتلیه کودک در این پروسه پر رنگ و کلیدی است.

 • به اسباب بازی‎های نوزاد توجه کنید:
  در ابتدای فرایند عکاسی از ماهگرد نوزاد، یک عروسک برای نوزاد در نظر بگیرید. هر عروسک ساده و زیبایی که برای نوزاد خطری نداشته باشد انتخاب مناسبی است. سپس در عکاسی از ماهگرد نوزاد آن عروسک را هم در کنار نوزاد در قاب تصویر جای دهید. این کار تغییرات ظاهری کودک را در طی این چند ماه به خوبی نمایان می‎کند. مثلا ممکن است نوزاد در ابتدا هم قد عروسک باشد، ولی در نهایت بتواند عروسک را به خوبی در آغوش بگیرد. شاید این عروسک بعدها به صمیمی‎ترین دوست او تبدیل شود.عکاسی از ماهگرد نوزاد با اسباب بازی ها
 • مجموعه‎ای از تصاویر دوران بارداری تا پس از تولد ایجاد کنید:
  می‎توانید این فرایند عکاسی ماهانه از نوزادان را حتی پیش از تولد آغاز کنید. عکاسی از مراحل رشد نوزاد در شکم مادر، تصاویر پر احساس و در عین حال جذابی به دنبال خواهد داشت. بسیاری از والدین از دوران بارداری تصاویری به یادگار نگه می‎دارند؛ پس چرا این پروسه را به طور منظم طی نکنیم و آن را پس از تولد نوزاد متوقف کنیم؟ فقط کافی است پس از تولد، نوزاد جای خالی شکم برآمده مادر را پر کند. در نهایت پس از تولد یک سالگی، مجموعه‎ای بی نظیر از عکس‎های جنینی تا یک سالگی کودک برای شما به جای خواهد ماند که حکم عتیقه دارند.عکاسی از ماهگرد نوزاد در منزل
 • سن نوزاد را در خود تصویر مشخص کنید:
  شاید به تازگی این ایده کمی کلیشه‎ای شد باشد اما هنوز هم جذاب است! شماره ماهگرد نوزاد را با وسیله‎های رنگارنگ مثل گل‎ها، میوه‎ها، عروسک‌ها و یا شکلات‎ها روی سطحی که نوزاد را روی آن می‎نشانید، بسازید. این که از چه وسیله‎هایی برای انجام این کار استفاده می کنید به خلاقیت شما بستگی دارد. این سبک تصاویر هم در عین حال که ساده و کم هزینه است، بسیار جذاب و دوست داشتنی است.عکاسی از ماهگرد نوزاد در خانه
 • نوزاد در آن ماه چه افتخاراتی کسب کرده است؟
  تا به حال نمونه‎هایی از این گونه تصاویر گزارشی مشاهده کرده‎اید. مثل جشن اولین قدم یا اولین دندان نوزاد. می‎توانید در بک گراند تصویر نوزاد کارهایی را که در آن ماه موفق به انجام آن‎ها شده است بنویسید؛ مثلا “من برای اولین بار غلتیدم، نشستم، راه رفتم و…” حتی می‎توانید خط کش بزرگی در کنار او قرار دهید تا تغییرات قد او در تصویر مشخص شود و یا عدد وزن او را مثل پیشنهاد قبلی، با وسایلی کوچک روی زمین بسازید. بهترین راهکار برای اینکه بتوانید تمام مشخصات نوزاد در هر ماهگرد را در تصویر درج کنید، تهیه یک تخته گچی کوچک و تعدادی گچ با رنگ‎های متفاوت است. شما می‎توانید سن، قد، وزن و هر مشخصات دیگری را که بخواهید، روی تخته گچی بنویسید و آن را تزئین کنید. البته جمع آوری این ویژگی‎ها در قالب یک پوستر هم کار شما را راه می‎اندازد و دردسر کم‎تری هم دارد. با این وجود دیگر اجازه نخواهید داد که خاطره‎ای از ذهن شما فرار کند!
 • برای همه ماهگرد ها فقط یک لباس!
  در نگاه اول این مورد شاید چندان برای شما جالب نباشد؛ ولی نمی‎توانید تصور کنید که این گونه عکس‎ها تا چه اندازه بانمک و هوشمندانه‎اند. برای عکاسی نخستین ماهگرد نوزاد از میان لباس‎های او لباسی دکمه‎دار را برای عکاسی انتخاب کنید که کمی برای او بزرگ باشد و تا ماه بعد صبر کنید. اگر در ماهگرد بعدی هم همان لباس را تن نوزاد کنید، شاید کاملا اندازه باشد و به مرور این لباس در ماهگرد های بعدی کوچک و کوچکتر خواهد شد تا جایی که دیگر دکمه های آن به هم نخواهد رسید. این کوچک شدن لباس، رشد و تغییرات سایز کودک را به بامزه ترین شکل ممکن به رخ می‎کشد.
 • ماه شماری غول پیکر تهیه کنید:
  ماه شمارهای آماده‎ای برای فروش وجود دارد که بهتر است از قبل تعدادی از آن‎ها را برای کار خود تهیه کنید. نوزاد را در گوشه‎ای از آن‎ها قرار دهید و شماره ماهگرد را به شیوه‎ای خلاقانه مشخص کنید. (باز هم در این قسمت اسباب بازی‎ها و خوراکی‎ها به کمک شما می‎آیند) به همین سادگی!
 • به ازای هر ماه، یک بادکنک!
  این ایده هم قطعا بیشتر از هر کسی برای نوزاد خوشآیند است. در یک پس زمینه ثابت، با گذر نوزاد از هر ماهگرد خود، یک بادکنک به تصویرهای بعدی اضافه کنید. بادکنک‎ها به اندازه‎ای از نوزاد فاصله داشته باشند که در صورت ترکیدن احتمالی آن‎ها به او آسیبی نرسد و او را وحشت زده نکند.عکاسی از ماهگرد نوزاد با بادکنک
 • از کاغذهای رنگی استفاده کنید:
  این ایده هم برای عکاسی از نوزادان و کودکان طرفداران زیادی دارد. برش زدن کاغذها و مقواهای رنگی به اشکال مختلف و همینطور نوشتن عبارت‎های مرتبط با موضوع عکاسی، هم ساده هستند و هم به خوبی حس و حال دوران کودکی را به بیننده منتقل می‎کنند. بعد از پروژه عکاسی، این بنرها و ریسه‎های کاغذی می‎توانند به اتاق‎خواب کودک نقل مکان کنند.عکاسی از ماهگرد نوزاد در آتلیه
 • نیازی به حالت‎های عجیب و غریب نیست:
  سوژه شما در این زمینه عکاسی به قدری خارق‎العاده و دلنشین است که اصلا برای برانگیختن احساسات بیننده نیازی به انجام کارهای عجیب و غریب و پرزحمت نیست. نوزادان خودشان دل بیننده‎ها را خواهند دزدید. سعی کنید چندین عکس را هم به والدین اختصاص دهید؛ حتی اگر به طور کامل در قاب تصویر جای نگیرند اما حضورشان خالی از لطف نخواهد بود.
  ایده های عکاسی از ماهگرد نوزاد
 • تصاویر حرفه‎ای، عکاسان حرفه‎ای
  در آخر هم باید بگوییم که تمام این ایده‎های جذاب به دست عکاسانی با تجربه و حرفه‎ای عملی خواهد شد که از تجهیزاتی کامل برای عکاسی از نوزادان استفاده می‎کنند. زیرا نوزادان در این سن نسبت به عوامل بیرونی آسیب‎پذیر هستند و یک عکاس حرفه‎ای خیال شما را از این بابت راحت می‎کند. همیشه به یاد داشته باشید که ارزش هیچ چیزی از سلامتی و آرامش نوزاد شما بیشتر نیست؛ پس باید از بابت بهداشت محیط عکاسی و امنیت فرزند خود مطمئن باشید. با این شرایط خانه شما از هر جای دیگر امن‎تر است. علاوه بر آن، فرزند شما در محیطی آشنا آرامش بیشتری خواهد داشت و با تیم عکاسی همکاری سازنده‎تری خواهد کرد.