سفارش تبلیغ
صبا ویژن

عکاسی از کودک با تم کریسمس

زندگی سراسر مملو از فرصت‎های ناب برای شادی و شادی آفرینی است.
همانطور که می‎دانید، کریسمس روز تولد حضرت مسیح است و به همین دلیل مسیحیان به این روز علاقه خاصی دارند و هر سال در کنار هم، این روز را جشن می‎گیرند و برنامه‎های متفاوتی برای خوشحال کردن یکدیگر، مخصوصا کودکان طراحی می‌کنند. اما همه این توضیحات دلیل نمی‎شود که ما مسلمانان از این رویداد فرخنده، برای عکاسی از کودک با تم کریسمس استفاده نکنیم! حضرت مسیح نه فقط برای مسیحیان بلکه به همه افراد در جهان تعلق دارد.
واقعیت این است که کریسمس کم‎کم به یک جشن جهانی و فرصتی برای شادمانی تبدیل شده است؛ حالا دیگر بسیاری از خانواده‎هایی که پیرو آیین مسیحیت نیستند، به کریسمس به عنوان یک جشن زمستانی نگاه می‎کنند و سعی می‎کنند در این روز فرخنده، ساعاتی را به خوشی در کنار خانواده و دوستان سپری کنند.
هر جایی هم که خبر از دورهمی و مهمانی باشد، کم‎کم سر و کله دوربین‎ها و عکس‎ها پیدا می‎شود؛ بدین ترتیب بود که شیوه‎ای از عکاسی با “تم کریسمس” رواج پیدا کرد.

عکاسی تم کریسمس
آن‎طور که مشخص است، این گونه عکس‎ها با تم کریسمس بیشتر جنبه یادگاری دارند و خانوادگی هستند؛ ولی اگر سوژه عکاسی شما کودکان و نوزادان باشند، با خلاقیت عکاسانه‎ای که در خود سراغ دارید می‎توانید تصاویر هنری بی نظیری ثبت کنید. عکاسی از کودکان با تم کریسمس مثل تم‎های نوروز، شب یلدا و… از آن ماجراجویی‎هایی بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و آنقدر ایده‎های جذاب و دوست داشتنی برای آن وجود دارد که هیچ وقت از دور خارج نخواهد شد. به نظر شما بیننده با دیدن چه عناصری در یک تصویر، به ارتباط آن با کریسمس پی می‎برد؟ آیا رنگ‎های کریسمسی را می‎شناسید؟
ما در ادامه به شما چند ایده ساده و در عین حال وسوسه کننده برای عکاسی از کودک با تم کریسمس پیشنهاد می‎دهیم که هم برای انجام این پروژه به درد شما می‎خورد، هم ذهن شما را برای پردازش ایده‎های جدید و ناب آماده می‎کند.

1- یک درخت کریمس تدارک ببینید

درخت کریسمس، از اصلی‎ترین عناصر جشن کریسمس محسوب می‎شود. قطعا جشن شب کریسمس، بدون درخت کریسمس لطفی نخواهد داشت. پس اولین قدم برای آغاز عکاسی از کودک با تم کریسمس، چه در خانه و چه در آتلیه کودک، تهیه یک درخت کریسمس است.
درخت کریسمس بدون ریسه‎های نور، آویزها و زنگوله‎های طلایی، کاج یا صنوبری بیش نیست! ولی هنگامی که این درخت با این وسایل ساده به زیبایی آراسته شود، به شما بهترین صحنه ‎عکاسی کریسمسی از کودکان را هدیه می‎دهد. این درخت که با رنگ‎های مجذوب‎کننده پوشیده شده‎اند، کودکان را حسابی سر شوق آورده و سرگرم خواهند کرد و مطمئن باشید که هیجان و برق چشمان آن‎ها، از لنز دوربین دور نخواهد ماند. پس شما می‎توانید از کودکان با حالت‎های‎ متفاوتی در کنار این درخت پر زرق و برق، عکس‎های رنگارنگ و زیبایی بگیرید.

آموزش عکاسی از کودک با تم کریسمس

2- بدون کلاه بابانوئل، هرگز!

شاید بتوانیم بگوییم اصلی‎ترین نماد شب کریسمس، همان کلاه قرمز و سفید بابانوئل است. بنا به یک رسم قدیمی، افراد در این شب، کلاه بابانوئل را بر سر خود می‎گذارند؛ ولی باور کنید این کلاه بر سر هیچ‎کس به اندازه کودکان و مخصوصا نوزادان، بامزه و جذاب نیست. پس چندین کلاه بابانوئل در سایزهای متمایز به لیست خرید خود اضافه کنید. می‎توانید از نوزادان در حالتی عکاسی کنید که هیچ لباسی بر تن ندارند و فقط این کلاه هیجان انگیز روی سر آن‎هاست یا کلاهی را به کودک بدهید که برای سر او بزرگ است و در زمانی که او با نگهداشتن آن کلاه روی سر خود درگیر است، از او عکس بگیرید.
پس لازم است که تاکید کنیم حتی اگر قصد خرید هیچ وسیله دیگری برای این پروژه عکاسی ندارید، دست کم یک کلاه بابانوئل تهیه کنید و از معجزه آن غافل نمانید!

باید ها نبایدها برای عکاسی از کودک با تم کریسمسعکاسی از کودک با کلاه بابانوئلژست عکس برای عکاسی در کریسمس

3- جوراب‎های سبز و قرمز با طعم آبنبات

هدیه دادن جوراب‎های رنگی به کودکان در شب کریسمس، یکی از رسوم با معنا و جذاب مسیحیان است. حتی در بسیاری از خانه‎ها این جوراب‎های رنگی را به دیوار خانه‎ها یا در اطراف شومینه آویزان می‎کنند. حالا چه چیزی در رابطه با این جوراب‎ها تا این حد برای عکاسی از کودک با تم کریسمس جذاب است؟ این جوراب‎ها با انواع آبنبات، شکلات و کلوچه‎ها پر می‎شوند و یکی از دوست‎داشتنی‎ ترین هدایایی هستند که کودکان در این شب از بزرگترها دریافت می‎کنند؛ البته قرار بر این است که کسی تا بعد از این مهمانی، از محتویات جوراب‎ها خبردار نشود. پس نمی‎شود فرصت عکس گرفتن از چهره هیجان‎زده آن‎ها را پس از دریافت این هدیه، از دست داد. علاوه بر آن، شما می‎توانید در کنار درخت کریسمس و کلاه بابانوئل، در طراحی صحنه عکاسی از کودک با تم کریسمس از این جوراب‎ها هم کمک بگیرید.

عکاسی از کودک با تم کریسمس با جوراب هاعکاسی از کودک با تم کریسمس با آبنبات

4- جعبه‎های کادو قد و نیم قد

احتمالا تا الان متوجه شده‎اید که رنگ‎های سبز، قرمز، سفید و گاهی طلایی تم مخصوص جشن کریسمس را می‎سازد. در این شب همه دوستان و خانواده‎هایی که دور هم جمع می‎شوند، پیش‎تر هدایایی به غیر از خوراکی نیز برای عزیزان خود بدون محدودیت سن، تدارک می‎بینند؛ سپس آن‎ها را در جعبه‌ها یا کاغذهایی اصولا به رنگ سبز و قرمز تزیین می‎کنند و روی آن، یک گل کاغذی می‎چسبانند. این باکس‎های هدیه هم ایده‎های مناسب و ارزان قیمتی برای عکاسی با تم کریسمس از کودکان در آتلیه شما است. اگر این عکس‎ها در محیط منزل و در یک مهمانی کریسمس واقعی ثبت شود، قطعا در این باکس‎ها هدیه‎ای برای کودک وجود دارد که او را عمیقا خوشحال و ذوق زده می‎کند. پس بد نیست که در باکس‎های هدیه آتلیه خود هم هدیه کوچکی برای کودک قرار دهید.

عکاسی از کودک با تم کریسمس و کادوهاکادوها در عکاسی از کودک با تم کریسمسعکاسی از کودک با تم کریسمسعکاسی از کودک با تم کریسمس

5- جشن کریسمس به تدارک بچه‎ها

مراحل آماده‎سازی این جشن را به کودک بسپارید و خودتان از او عکس بگیرید. مثلا اگر درخت کریسمس شما نسبتا بزرگ‎تر از کودک باشد، او می‎تواند بر روی یک صندلی بایستد و آویزها و زنگوله‎های درخت را از شاخه‎ها آویزان کند؛ یا می‎توانید از کودک بخواهید جعبه‎های سبک هدیه را که روی هم چیده شده‎اند، به محلی در فاصله نزدیک جا به جا کند. نمی‎دانید تلاش کودک برای حمل این جعبه‎های درهم و برهم که شاید به قد خودش رسیده باشند، چه سوژه‎های جذابی برای عکاسی از کودک با تم کریسمس خلق می‎کند.
همچنین می‎توانید آبنبات‎های عصایی و شکلات‎های مخصوص کریسمس را در دست‎های مشت شده کودک بریزید و از او بخواهید که آن‎ها را به طرف دوربین بگیرد. و هزاران هزار ایده خلاقانه دیگر که در همین لحظه پس از مطالعه این پاراگراف از ذهن شما می‎گذرد.

عکاسی از کودک با تم کریسمسعکاسی از کودک با تم کریسمس و درخت کریسمسعکاسی از کودک با تم کریسمسعکاسی از کودک با تم کریسمس و درخت کریسمس

6- سرمای کریسمس و گرمای دلچسب شومینه

از آنجا که جشن کریسمس در اوایل زمستان است و حتی در بسیاری از شهرها و کشورها برف می‎بارد، آتش شومینه در طول زمان کم‎کم به یک جزء جدانشدنی از این جشن تبدیل شد؛ به طوری که انگار این دورهمی‎ها در کنار شومینه لذت دیگری دارد. البته عکس‎های کریسمسی کودکان در کنار شومینه محاسنی هم دارد؛ مثلا اگر بخواهید از نوزادان با تم کریسمس عکاسی کنید، شومینه کار شما را آسان‎تر می کند. شومینه فضا را گرم می‎کند و گرما هم نوزادان را خواب آلود! علاوه بر آن، اگر بخواهید از نوزاد برای دقایقی بدون لباس عکاسی کنید، گرمای شومینه تا حد زیادی سلامت نوزاد را تضمین می‎کند. نوزاد بدون لباس با یک کلاه بابانوئل و پس زمینه شومینه، یک نمونه ترکیب بندی برای عکاسی از کودک در کریسمس است.

نوری که شومینه برای بکگراند تصاویر شما ایجاد می‎کند، عنصر هنری و جذابی برای پر کردن پس زمینه عکاسی از کودک با تم کریسمس محسوب می‎شود.

عکاسی از کودک با تم کریسمس با شومینهعکاسی از کودک با تم کریسمس و شومینهعکاسی از کودک با تم کریسمس کنار شومینهعکاسی از کودک با تم کریسمس

7- عکاسی از کودک با تم کریسمس و چند یادگاری در کنار خانواده

همانطور که پیش‎تر اشاره کردیم، عکس‎های کریسمس بیشتر جنبه یادگاری خانوادگی دارند. یک روز تعطیل که افراد از هر نقطه‎ای برای جشن گرفتن آن دور هم جمع می‎شوند. حیف است که همه این لبخندها و چهره‎های شاداب را در یک عکس نگنجانیم. پس بد نیست که چندین عکس را هم به کودکان در کنار خانواده اختصاص دهید.
در اینکه چگونه به علت این دورهمی (که همان کریسمس است) اشاره کنید، ریش و قیچی دست شماست و کاملا دستتان باز است. اعضای خانواده می‎توانند همگی در اطراف شومینه یا درخت کریسمس جمع شوند، جوراب‎های پشمی یک شکل بپوشند و یا کلاه‎های بابانوئل بر سر بگذارند. این مراسم هم مانند عید نوروز و شب یلدا غذاها و خوراکی‎های مخصوصی دارد؛ پس یک عکس دست جمعی بر سر میز شام هم ایده بدی از آب در نمی‎آید. همچنین از مراسم دعای این شب می‎توانید تصاویر معنوی و پر احساسی خلق کنید.

عکاسی از کودک با تم کریسمسعکاسی از کودک با تم کریسمس و خانوادهعکاسی از کودک با تم کریسمسعکاسی از کودک با تم کریسمس

8- خود بابانوئل را از یاد نبرید!

حضور بابانوئل با هدیه غافلگیر کننده‎اش هم که خاتمه‎بخش این شب رویایی است. شما می‎توانید از کودک در حال ملاقات با بابانوئل، تصاویر جذابی ثبت کنید. می‎توانید تنها بر حالات چهره کودک تمرکز کنید و صورت بابانوئل در تصویرتان محو باشد. حتی می‎شود نقش بابانوئل را به پدر کودک واگذار کرده و گرد و خاکی هنری برپا کنید!

عکاسی از کودک با تم کریسمس با بابانوئلعکاسی از کودک با تم کریسمس با بابانوئل

9- چرخی در شهر بزنید

علاوه بر محیط منزل یا آتلیه کودک، این پروژه عکاسی در فضای باز هم امکان‎پذیر است. می‎توانید به کلیساها یا مناطق مسیحی نشین هم سری بزنید خواهید دید که چه هیاهو و شوقی در این اماکن جریان دارد. البته اگر قرار است خودتان وظیفه عکاسی با تم کریسمس فرزندتان را بر عهده بگیرید، پیشنهاد می‎کنیم قبل از هر اقدامی مقاله آموزش تنظیمات نوردهی برای عکاسی از کودک را مطالعه کنید. می‎توانید کودک را آزاد بگذارید تا به هر چیزی که برای اون جذاب است سرک بکشد و دوربین عکاسیتان در کمین او باشد. اصولا ریسه‎های نور رنگارنگ، پس زمینه‎های زیبایی برای عکس‎های شما ایجاد می‎کنند. اگر برف هم ببارد، دیگر هیچ کم و کثری ندارید و نور علی نور است!

عکاسی از کودک با تم کریسمس در کلیساعکاسی از کودک با تم کریسمس در فضای بازعکاسی از کودک با تم کریسمس در فضای بازعکاسی از کودک با تم کریسمس در فضای باز

لپ کلام!

عکاسی از کودک با تم کریسمس هیچ ارتباطی با تقلید از فرهنگ غربی ندارد بلکه یک جشن زمستانی با حال و هوای جذاب و یک بک‎گراند وسوسه‎کننده برای به تصویر کشیدن کودکانه‎های ناب فرزند شماست.